Jak wybrać odpowiednią tkaninę?
W branży tekstylniczej rozróżnia się wiele kategorii tkanin. Są m.in. płaszczowe, kostiumowe, sukienkowe, bluzkowe. Do tych kategorii należą poszczególne gatunki. Ogromna część tkanin pojawia się w kilku kategoriach, np. niektóre tkaniny kostiumowe mogą być jednocześnie tkaninami sukienkowymi. Tak jest na przykład z bardzo popularną tkaniną Machiano (https://tkaninydarpol.pl/pl/c/Marchiano/135). Materiał ten znajdziecie w głównej kategorii (podział wg. nazw), jak i w tkaninach kostiumowych czy sukienkowych.
Na co należy zwrócić uwagę poszukując wymarzonej tkaniny na kreację?
Podstawowa rzecz – najpierw warto zastanowić się jaki chcemy uszyć fason. Okazuje się, że zupełnie inne właściwości będą istotne przy sukience szytej ze skosu a inne przy spodniach. Ważna jest także informacja czy strój ma być okazjonalny, czy raczej na co dzień. Metriały noszone codziennie muszą charakteryzować się większą trwałością, wytrzymałością. Najlepiej, gdy mają gęstrzy splot – nie są wówczas podatne na zaciąganie. Koniecznie musimy się też zastanowić jak chcemy czyścić tkaninę. Czy wolimy pranie w domu (ręczne czy pralka) czy też chcemy nosić kreację do pralni. W poszukiwaniu upragnionego fasonu polecamy prasę branżową, przeszukiwanie zasobów Internetu, a także dokładne przejrzenie własnej szafy. Być może mamy znoszoną już ulubioną sukienkę, czy ukochane wystrzałowe spodnie, warto wówczas zainspirować się już sprawdzonym fasonem – tylko w nowej odświeżonej odsłonie. Mamy wówczas zdecydowanie większą gwarancję, że nowo uszyta rzecz będzie przez nas noszona z przyjemnością. Przegląd szafy ma jeszcze drugą funkcję. Umożliwi nam rozeznanie się, czego nam brakuje, aby w pełni wykorzystać zasoby naszej garderoby. Być może okaże się, że mamy kilka bluzek, do których świetnie pasowałby by spodnie z wysokim stanem (na takie spodnie doskonale pasowałaby tkanina Barbie https://tkaninydarpol.pl/pl/c/Barbie/80), bądź też do ukochanej spódnicy przydałoby się szyć lekki żakiet bądź narzutkę z zamszu (https://tkaninydarpol.pl/pl/c/Zamsz/302). Kolejny niezwykle istotny krok to przeczytanie opisu tkaniny. Wstawiając do naszego sklepu nowe tkaniny i dzianiny staramy się dokładnie opisywać jej właściwości. W opisie znajdziecie informacje o tym, czy tkaniny bądź dzianina jest cienka jak na przykład Batyst (https://tkaninydarpol.pl/pl/searchquery/batyst/1/phot/5?url=batyst), czy gruba, czy jest mięsista, lejąca lub sztywna. Jeżeli w tkaninę wpleciona jest metaliczna nitka, wówczas również znajdziecie taką informację w opisie. W opisie zawsze znajdzie się informacja o szerokości, gramaturze, składzie tkaniny oraz sposobie konserwacji. Czytając informacje o właściwościach tkaniny czy też dzianiny warto zastanowić się, czy zależy nam, aby tkanina się nie gniotła, czy ma się uciągać, czy chcemy ją podszewkować.
Sprawdzając gramaturę koniecznie należy zwrócić uwagę na to czy jest podana na metr kwadratowy, czy też na metr bieżący. Warto dokładnie obejrzeć wszystkie zdjęcia materiału. Staramy się do każdego naszego materiału zamieścić na stronie minimum 3 zdjęcia. Każde z innego ujęcia. Dzięki temu możecie zobaczyć, jak tkanina wygląda np. ułożona na płasko, jak wygląda ułożona w zakładki bądź luźno przymarszczona. Warto tutaj zaznaczyć, że kolor może odbiegać od tego, co wyświetla się na naszym ekranie. Staramy się zawsze dołożyć starań, aby zdjęcia jak najlepiej oddawały rzeczywisty obraz, jednakże trzeba pamiętać, że każdy monitor może inaczej wyświetlać kolory.
Tak więc widzimy, że szukając tkanin mamy wiele pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć, przed podjęciem decyzji zakupowej. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal macie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Chętnie pomożemy, doradzimy.
Poniżej przedstawiamy porównanie i rozróżnienie kilku naszych gładkich tkanin kostiumowych:
Marchiano – tkanina matowa, gładka pośredniej grubości, sprężysta (ale nie jest uciągliwa), zupełnie niegniotliwa, lejąca, podszewkowanie nie jest niezbędne, jednak tkanina lepiej się wtedy układa, podszewka może być nieuciągliwa. Sprawdzi się do szycia sukienek, kostiumów z lejącym „dołem”, spódnic (zarówno prostych z pęknięciem jak i rozkloszowanych). Tkanina całoroczna. Nie zbiega się.
Barbie - tkanina matowa, gladka pośredniej grubości, minimalnie grubsza od Marchiano, bardziej mięsista, sprężysta i uciągliwa, niegniotliwa, lejąca, podszewkowanie nie jest niezbędne, jednak tkanina lepiej się wtedy układa, podszewka dobrze, jeśli będzie z lycrą. Sprawdzi się do szycia sukienek, kostiumów z lejącym „dołem”, kombinezonów, spódnic (zarówno prostych z pęknięciem jak i rozkloszowanych). Doskonała na spodnie. Tkanina całoroczna. Ze względu na uciąganie się tkaniny warto zdekatyzować, aby uniknąć zbiegnięcia się tkaniny. (o dekatyzacji piszemy tutaj https://tkaninydarpol.pl/pl/n/19). Istnieje w wersji z połyskiem, która jest nieco grubsza.
Malwa - tkanina matowa, widoczna faktura, Grubsza od Marchiano i Barbie, bardziej mięsista, sprężysta i uciągliwa, niegniotliwa, lejąca, podszewkowanie nie jest niezbędne, jednak tkanina lepiej się wtedy układa, unikamy „wypychania” tkaniny, podszewka dobrze jeśli będzie z lycrą. Sprawdzi się do szycia sukienek, kostiumów. Tkanina całoroczna, jednakże na lato warto wybrać cieńsze Marchiano lub Barbie. Ze względu na uciąganie się tkaniny warto zdekatyzować, aby uniknąć zbiegnięcia się tkaniny. (o dekatyzacji piszemy tutaj https://tkaninydarpol.pl/pl/n/19).
Bawega - tkanina o delikatnym połysku, faktura gładka, stosunkowo cienka, sztywniejsza, sprężysta i uciągliwa, zagniecenia dosyć szybko rozprostowują się, podszewkowanie nie jest niezbędne, jednak przy żakietach tkanina lepiej się wtedy układa. Sprawdzi się do szycia sukienek, kostiumów, spodni, spódnic. Najczęściej stosowana do szycia sukienek okazjonalnych/wieczorowych, żakietów i spodni. Ze względu na uciąganie się tkaniny warto zdekatyzować, aby uniknąć zbiegnięcia się tkaniny. (o dekatyzacji piszemy tutaj https://tkaninydarpol.pl/pl/n/19).