Podszewka to niezwykle ważny element stroju, stosowana jest jako wewnętrzna strona odzieży, dzięki czemu wszelkie szwy, usztywnienia i podwinięcia stają się niewidoczne. W dużej mierze od podszewki zależy nasz komfort noszenia odzieży, to jak tkanina się układa, czy właściwie podkreśla fason stroju lub też, czy zabezpiecza nasz strój przed wypychaniem się materiału.
Szukając idealnego materiału na kreację nie możemy zapominać o warstwie spodniej naszego ubioru. Podszewka pomimo tego, że może być materiałem mało efektownym odgrywa bardzo ważną rolę w krawiectwie. Stanowi barierę pomiędzy naszą skórą, perfumami czy kosmetykami a tkaniną wierzchnią naszego stroju.
Czemu służy podszewka
Przede wszystkim podnosi komfort noszenia odzieży - chroni nasze ciało przed dyskomfortem, a nawet otarciami. Ponadto podszewka stosowana jest w przypadku tkanin prześwitujących, delikatnych. Materiał ten wpływa na to, jak układa się tkanina wierzchnia. Stanowi podparcie, nierzadko chroni przed wypychaniem, rozciąganiem materiału. Praktycznie zawsze stosuje się podszewkę przy żakietach – zapewnia ona stabilność materiału. Dzięki stosowaniu podszewki materiał często lepiej układa się na sylwetce, nie opina, nie podkreśla mankamentów. Stosowanie podszewki może także rozjaśniać bądź przyciemniać nasza tkaninę. Jeżeli nie zależy nam na zmianie odcienia naszej tkaniny, wówczas staramy się dobrać podszewkę jak najbardziej zbliżoną kolorystycznie do naszego materiału.
Czy podszewkę może być widać?
Poza oczywistymi aspektami użytkowymi podszewka często ma także zadanie dekoracyjne, szczególnie, gdy dobrana jest na zasadzie kontrastu lub jest ozdobiona oryginalnym wzorem. Wówczas np. w kreacjach z długim rozcięciem, żakietach, płaszczach, etolach stanowi dodatkowy element przyciągający wzrok, jest efektownym detalem widocznym od czasu do czasu.
Rodzaje podszewek
W tym dziale znajdziecie głównie tkaniny dedykowane tzw. podszewkowe, chociaż stosuje się także zamienniki. Najbardziej popularne podszewki są w miarę lekkie, gładkie, zbliżone wyglądem do jedwabiu. Tutaj rekomendujemy podszewkę bardzo wysokiej jakości o nazwie PONGE. Czasami mają domieszki lycry, czy też składają się z włókien naturalnych. Zdecydowaną zaletą podszewek poliestrowych jest ich trwałość oraz odporność na odbarwienia (np. od perfum czy potu). Podszewki naturalne z kolei są przede wszystkim przyjazne dla naszej skóry. Lepiej przepuszczają powietrze oraz odprowadzają wilgoć. Dobierając podszewkę do naszego stroju, należy się kierować tym, aby miała ona zbliżone właściwości jak nasza tkanina zewnętrzna. Do uciągliwej, delikatniej tkaniny warto dobrać podszewkę z domieszką lycry. Do grubego płaszcza zalecamy podszewkę grubszą np. wiskozową. Pod tkaniny naturalne warto zastosować cienką tkaninę o podobnym składzie np. jednokolorową wiskozę. Wszystkie opisane typy materiałów podszewkowych znajdziecie w naszej ofercie. Jeżeli chcecie do zakupionej tkaniny dobrać jak najlepszy kolor – to prosimy o taką informację w uwagach do zamówienia. Wówczas nasz zespół postara się dobrać jak najlepszy zestaw kolorów.